Русия спря доставките на петрол по тръбопровод за Полша
Русия спря доставките на петрол за Полша през тръбопровода „Дружба“, заяви главният изпълнителен директор на полския енергиен холдинг PKN Orlen в събота, добавяйки, че ще бъдат използвани алтернативни източници, за да запълни разликата.
Спирането на доставките по тръбопровода – който е освободен от санкциите на ЕС, наложени на Русия – дойде ден, след като Полша достави първите си танкове Leopard 2 на Украйна.
„Ние ефективно осигуряваме доставките. Русия спря доставките за Полша, за което сме подготвени. Само 10% от суровия петрол идва от Русия и ние ще го заменим с петрол от други източници“, заяви главният изпълнителен директор на PKN Orlen Даниел Обайтек в Twitter, цитиран от Дневник.
Компанията заяви, че може напълно да снабдява своите рафинерии по море и че спирането на доставките по тръбопровода няма да повлияе на доставките на бензин и дизел за клиентите.
От февруари, след изтичането на договора с руската „Роснефт“, PKN Orlen продължава да получава петрол по сделка с руската петролно-газова компания „Татнефт“. Както „Татнефт“, така и руският петролопроводен монополист за пренос „Транснефт“ не отговориха на искане на „Ройтерс“ за коментар какво се случва.
Спирането на доставките дойде, след като президентът на САЩ Джо Байдън посети Варшава и Киев тази седмица в знак на подкрепа за Украйна една година след инвазията. В петък Европейският съюз одобри десетия пакет от санкции срещу Русия.
Портфолиото от доставки на PKN Orlen сега включва петрол от Западна Африка, Средиземно море, Персийския залив и Мексиканския залив, се казва в съобщението. Освен това има договор за доставка със Saudi Aramco от 2022 г.
Доставките по море достигат до Полша през „Нафтопорт“ – петролен терминал в Гданск на Балтийско море. Той може да получи 36 милиона тона петрол годишно, надвишавайки обемите, които могат да бъдат преработени от полските рафинерии, и отчасти се използва за доставка на петрол за рафинерии в Източна Германия, които са свързани с „Дружба“.
„Предвид капацитета на Нафтопорт и факта, че имаме и други маршрути за внос на моторни горива, клиентите няма да почувстват никакво въздействие, докато PKN Orlen е подготвен за това от месеци“, каза за „Ройтерс“ Матеуш Бергер, държавен секретар, отговарящ за стратегическата енергийна инфраструктура.
Снимка: © PKN Orlen